this post was submitted on 03 Nov 2023
254 points (77.0% liked)

Mildly Infuriating

41432 readers
1247 users here now

Home to all things "Mildly Infuriating" Not infuriating, not enraging. Mildly Infuriating. All posts should reflect that.

I want my day mildly ruined, not completely ruined. Please remember to refrain from reposting old content. If you post a post from reddit it is good practice to include a link and credit the OP. I'm not about stealing content!

It's just good to get something in this website for casual viewing whilst refreshing original content is added overtime.


Rules:

1. Be Respectful


Refrain from using harmful language pertaining to a protected characteristic: e.g. race, gender, sexuality, disability or religion.

Refrain from being argumentative when responding or commenting to posts/replies. Personal attacks are not welcome here.

...


2. No Illegal Content


Content that violates the law. Any post/comment found to be in breach of common law will be removed and given to the authorities if required.

That means: -No promoting violence/threats against any individuals

-No CSA content or Revenge Porn

-No sharing private/personal information (Doxxing)

...


3. No Spam


Posting the same post, no matter the intent is against the rules.

-If you have posted content, please refrain from re-posting said content within this community.

-Do not spam posts with intent to harass, annoy, bully, advertise, scam or harm this community.

-No posting Scams/Advertisements/Phishing Links/IP Grabbers

-No Bots, Bots will be banned from the community.

...


4. No Porn/ExplicitContent


-Do not post explicit content. Lemmy.World is not the instance for NSFW content.

-Do not post Gore or Shock Content.

...


5. No Enciting Harassment,Brigading, Doxxing or Witch Hunts


-Do not Brigade other Communities

-No calls to action against other communities/users within Lemmy or outside of Lemmy.

-No Witch Hunts against users/communities.

-No content that harasses members within or outside of the community.

...


6. NSFW should be behind NSFW tags.


-Content that is NSFW should be behind NSFW tags.

-Content that might be distressing should be kept behind NSFW tags.

...


7. Content should match the theme of this community.


-Content should be Mildly infuriating.

-The Community !actuallyinfuriating has been born so that's where you should post the big stuff.

...


8. Reposting of Reddit content is permitted, try to credit the OC.


-Please consider crediting the OC when reposting content. A name of the user or a link to the original post is sufficient.

...

...


Also check out:

Partnered Communities:

1.Lemmy Review

2.Lemmy Be Wholesome

3.Lemmy Shitpost

4.No Stupid Questions

5.You Should Know

6.Credible Defense


Reach out to LillianVS for inclusion on the sidebar.

All communities included on the sidebar are to be made in compliance with the instance rules.

founded 2 years ago
MODERATORS
 
top 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[–] zepheriths@lemmy.world 150 points 2 years ago (9 children)

You literally have the most expensive possible options for every single one of those

[–] Th4tGuyII@kbin.social 38 points 2 years ago (1 children)

Food is absolutely getting more expensive, but they equally bought a rod for their own back buying all the premium brand stuff.

Spoiling yourself is all well and good, but they shouldn't complain something expensive was expensive haha

[–] zepheriths@lemmy.world 9 points 2 years ago

Of course. look treating yourself is nothing bad, however it is going to cost more for it.

To be fair I live in a part of the US that is poorer than average and isn't really a nice place politically. I can spend 60-80 dollars for a weeks worth of food, and I eat a lot of food.

load more comments (8 replies)
[–] Earthwormjim91@lemmy.world 76 points 2 years ago (1 children)

That’s relatively cheap…

You’ve got 8 buns there so buying 4 more patties would take the whole thing to $28 for 8 burgers and cutting the danish into 8 slices which is probably the serving size anyway. Or $3.50 per burger and slice of danish.

And you grabbed the most expensive versions of things too.

[–] cryostars@lemmyf.uk 15 points 2 years ago (6 children)

But no toppings (lettuce, tomato, cheese, onions etc.) So a plain burger and a piece of Danish for 3.50 isn't exactly great value nutritionally. But yeah this could be done cheaper and probably could have gotten at least some store brand cheese too.

[–] Earthwormjim91@lemmy.world 9 points 2 years ago* (last edited 2 years ago) (1 children)

All of that might be another $2 total. Produce is generally dirt cheap.

They could also make their own homemade black bean burger patties for far cheaper than $2.50 a patty too. Premade stuff is expensive.

load more comments (1 replies)
load more comments (5 replies)
[–] pixxelkick@lemmy.world 68 points 2 years ago (7 children)
  1. Fancy brioche buns, not normal burger buns. Brioche is typically the most expensive bread off the shelf.
  2. Fancy veggie burgers, of course they are expensive lol, that's fancy vegan stuff
  3. Don't pretend that is a Danish singular. That's a huge fuckin Danish, that's the equivalent of 4 Danishes easily lol

I hate when people buy fancy bespoke food and are like "why do my gluten free vegan free range burgers cost so much?"

If you want to be vegetarian/vegan, go buy normal vegis, don't complain about your super fancy "takes a bunch of extra work and has very low demand" food being expensive.

[–] Ambiorickx@lemmy.world 12 points 2 years ago

Yeah, that’s not a danish, that’s an entire cake. It’s 14 ounces.

load more comments (6 replies)
[–] janNatan@lemmy.ml 60 points 2 years ago (1 children)

Artisan brioche buns. Plant based burgers are more expensive then the real thing for some reason (and full of salt). That Danish is a ripoff.

[–] Witchfire@lemmy.world 28 points 2 years ago* (last edited 2 years ago) (4 children)

The reason is that the US spends a ton of money subsidizing the beef industry. Beef would be a hell of a lot more expensive if they didn't.

[–] Sarmyth@lemmy.world 7 points 2 years ago

True~ish. Farmers get subsidies in general, not just ranchers. But this is also Hamburger we are talking about. If the meatless patties were to replace the steak in a steak sandwich, they'd be more comparable in "price for function" comparison. The meat in hamburger patties is recovery from more expensive cuts and is basically designed to be cheap while the meatless patties are specifically designed to replace them.

It's like building a small fence with pallet wood vs. what you'd buy at a lowes or something. Neither is gonna be priced at the premium of a boutique lumber mill or restaurant, but their inception doesn't startvevenly.

load more comments (3 replies)
[–] Blaidd@lemm.ee 55 points 2 years ago (2 children)

It's so sad how many posters would rather blame OP for spending an extra dollar on better bread and veggie patties rather than actually acknowledge the blatant price gouging on food. The idea that everyone should only be buying the cheapest ingredients is just stupid. No one is living a fulfilling life eating nothing but cheap beans and rice everyday, and food prices have been ridiculous for a while now.

[–] s1nistr4@lemmy.world 18 points 2 years ago (1 children)

I miss the good ol days where inflation was so low, you could pick fruit off a vine/bush/tree and it was free

[–] PatFussy@lemm.ee 9 points 2 years ago

Nowadays, you have to pay HOA just to get a smell of that community cherry tree

[–] c0mbatbag3l@lemmy.world 14 points 2 years ago (8 children)

The point is that it's all processed and premade, that's why it costs so much. Make your own beef patties with ground beef and some seasonings, just bake a damn dessert for once and stop getting the fancy artisanal bread and just go with whole wheat.

Nothing about that requires eating rice and beans, you just don't want to accept that some shit requires effort and when you outsource that you pay more.

Yeah food costs an insane amount, but you don't have to buy the "we did the work for you" tier of food if your income can't handle it. You're not entitled to having everything done for you. Learn to goddamn cook.

load more comments (8 replies)
[–] Krudler@lemmy.world 30 points 2 years ago (2 children)

I think the other side that doesn't get explored very often is how convenience food makers have gotten everybody hooked and unable to cook anymore.

Now that that is generally locked-in behavior in our society, the price goes through the roof.

I know people that literally do not know how to make rice because it's "too hard".

We should acknowledge that grocery prices have gone up in that price-gouging is rampant. We should also acknowledge that most of people's money spent at the grocery store is to exchange hundreds of dollars of extra money, for minutes less preparation.

In this picture of this person paid $10 for a pound of "burger". A pound of ground beef or tofu is a third that price. It takes a minute to slap a couple patties together or to slice off a few slabs, dry them and fry them.

I really feel like we need to enhance this conversation. I think a lot of people don't want to have it because they want to have the convenience but not the price and it's just not sustainable anymore. I think people need to look at their own dietary lifestyle, and consider what they're trading for that convenience.

[–] somenonewho@feddit.de 20 points 2 years ago (4 children)

A pound of ground beef or tofu is a third that price.

I understand what you're trying to say here. But I just wanted to add, making a vegetarian/vegan burger is not as simple as grinding up a pound of tofu and sticking it together to fry in a pan. I'm not saying you have to buy some of the "no meat" brand burgers to make a nice vegan patty but simply substituting some meat with natural unprepared tofu and expecting a great tasting result is IMHO where a lot of people get their aversion to tofu (and often derived to all meat alternatives) from. (Source 15years of vegetarian eating and cooking) The fact that ready made vegan patties exist and taste great these days is awesome for someone like me who sometimes just wants to make a stupid simple tasty burger.

Tl;dr: Tasty vegan patties aren't that simple.

I agree that people should be encouraged to cook more (I love doing it when I have time and it hits me). But simply declaring "nobody can cook anymore" and demanding people that might not have the time to prepare a home cooked meal in between their first and second job is not helping.

Of course the convenience of fast food and ready made meals is one of these classic situations where an "invention" that makes our life simpler and more convenient is a good reason why we don't need all that time we save to ourselves anymore. i.e. you don't need a lunch break when you can just microwave something up and eat it while continuing your work.

Sorry got kind of a long winded bit here. Hope it makes sense

load more comments (4 replies)
[–] AnotherRyguy@lemmy.world 13 points 2 years ago* (last edited 2 years ago) (6 children)

I agree with you for the most part but a pound of ground beef for under 4 bucks?! Where I live it's rarely less than $8 lb, but definitely a high cost area. Even chicken is usually more than $6 per lb now.

Even a damn tomato or onion is more than a dollar these days and bell peppers are $2 each!

load more comments (6 replies)
[–] Norgoroth@lemmy.world 29 points 2 years ago (1 children)

What a sucker, seed packets to grow your own Barley and wheat come out to 0.0003c per seed! Just grow your own crops NOOB

[–] univers3man@lemmy.world 22 points 2 years ago (1 children)

Is there a frugaljerk community yet?

Man, you said it jokingly and I truly chuckled but more and more the frugal community turns into that for the simplest things like, I don't know:

OP: I love my Dr. Browns cherry diet soda brings as it's my little piece of heaven and sincerely would like to find alternatives as is crazy expensive compared to cherry vanilla Dr. Pepper, that doesn't taste as well, what can a dude do to get ahead of this?

Community : I've started bartering homemade syrups with neighbors for other home-grown or homemade items. It's a fun community-building activity and we all save money, you just need to grow organic non GMO crops of cherry or other fruits and gather for harvest once a year to get the sugar cane and fruits to make the syrup.

Community 2: I've recently scouted all 223 bodegas supermarkets and drink emporiums in my town and took note of the price of individual cans, next week I'm going to the distributor to place an order equivalent to a sizeable amount of all cans on display to corner the market and resell the cans I have at an exuberant markup that will cover my habit and imagine all that I'm saving by buying in bulk!

[–] arin@lemmy.world 21 points 2 years ago

Danish was a fair choice but your buns and burgers were premium stuff, expect premium prices Mr. Ultimate burger

[–] makingStuffForFun@lemmy.ml 20 points 2 years ago (1 children)

I'm in Vietnam having a peek about. Just ate a light, 4 course meal with beers for two for about usd $6.. It was incredible.

The world is indeed out of balance.

load more comments (1 replies)
[–] Witchfire@lemmy.world 19 points 2 years ago* (last edited 2 years ago) (2 children)

I'm so used to NYC food prices that $20 for four meals seems like a steal

load more comments (2 replies)
[–] Elivey@lemmy.world 17 points 2 years ago

If there weren't price tags in the pic I would have guessed this would be $25-$30. This type of convenient food, none the less fancier versions of convenient foods, are expensive. Go figure.

If "proper shopping" is buying cheap and healthy food then yeah OP you suck at it.

[–] kryptonianCodeMonkey@lemmy.world 16 points 2 years ago* (last edited 2 years ago)

If you had bought normal store brand buns instead of artisan brioche, they are a third of the price. You are paying 2.50 per veggie burger pattie instead of a bit more or less than a dollar per pattie in morning star and great value brands. 5 dollars for a Danish that size is not ludicrous, but I bet you could have shopped around better for that too. You could have cut the total price in half at least if you were paying attention to prices and brands. Not saying that prices aren't getting out of hand, but it doesn't look like you even tried.

[–] colourlesspony@pawb.social 14 points 2 years ago* (last edited 2 years ago) (4 children)

That is kind of what you get when you buy super processed foods. If you want to save money you have to buy low processed foods. For example, you can get a 3lb bag of apples ($5), 5 cans of beans ($5), 2lb carrots ($2), 5 lbs Potatoes ($5) for the same price.

[–] funkajunk@lemm.ee 18 points 2 years ago (1 children)

And then you can make a delicious pot of apple & bean stew! 🤤

[–] BaroqueInMind@kbin.social 6 points 2 years ago

Zelda TotK cooking vibes from this post.

load more comments (3 replies)
[–] not_that_guy05@lemmy.world 12 points 2 years ago

$10 for McDonald's combo for 1. $10-$14 for Carl's combo.

Yet you are complaining about 18.50 for fancy buns and a veggie patty for 4. Really?

Go cheap then.

[–] Knightfox@lemmy.one 10 points 2 years ago

The only thing that seems expensive is the veggie patties in my opinion. For $4.99 I would have expected a 4 pack.

The buns are a bit pricey, but we're talking a dollar and some change then.

Looks to me like you have most of 4 lunches and 4 breakfasts for $18.

[–] balderdash9@lemmy.zip 9 points 2 years ago

Time to go back to making veggie "burgers" out of portabella mushrooms and beans lol

[–] qwertyqwertyqwerty@lemmy.world 9 points 2 years ago (6 children)

I don't know. Depending on where you live, that sounds about on the mark for what you bought. Groceries are getting expensive.

load more comments (6 replies)
[–] jackie_jormp_jomp@lemm.ee 9 points 2 years ago

Hey you're from Indiana too! I've noticed Kroger's the worst about this, Meijer is usually lower. Shop Aldi then Meijer if you can.

[–] TheDarkKnight@lemmy.world 8 points 2 years ago (1 children)

For comparison I was in Germany recently and to a supermarket, 6 half liter beers (variety of em too), nice bottle of wine, cheese, crackers, salami and some dessert type chocolate crackers…$20.

[–] somenonewho@feddit.de 9 points 2 years ago (1 children)

Germany is actually well known for having very low grocery price

English language article that mentions this though the main subject of the article are the " true price of groceries including climate costs: https://www.dw.com/en/the-true-cost-of-germanys-cheap-food/a-38976477)

This is largely done by price dumping the suppliers and low balling the workforce (as much as German labor laws allow) <- I'm aware I have no source for this I will try to dig one up tomorrow when I can

load more comments (1 replies)
[–] TheDoozer@lemmy.world 7 points 2 years ago (3 children)

Where I live it would cost at least twice that. The veggie burgers would be about $12 per pack of two, buns would be around $9 (but only come in a 4 pack) and the Danish would probably be $8 or $9.

Real beef is still way cheaper. A pack of probably 15 patties is around $40.

I live in Alaska. Frozen stuff is a premium. And otherwise prices are all over the place, and supply depends on what came on the barge.

load more comments (3 replies)
[–] Dass93@lemm.ee 7 points 2 years ago (4 children)

And what is a danish, I'm a Dane and doesn't now what a danish is? Is it flæskesvær?

[–] Dass93@lemm.ee 7 points 2 years ago (2 children)
load more comments (2 replies)
load more comments (3 replies)
load more comments
view more: next ›