this post was submitted on 22 Feb 2024
839 points (100.0% liked)

196

18208 readers
1047 users here now

Be sure to follow the rule before you head out.


Rule: You must post before you leave.



Other rules

Behavior rules:

Posting rules:

NSFW: NSFW content is permitted but it must be tagged and have content warnings. Anything that doesn't adhere to this will be removed. Content warnings should be added like: [penis], [explicit description of sex]. Non-sexualized breasts of any gender are not considered inappropriate and therefore do not need to be blurred/tagged.

If you have any questions, feel free to contact us on our matrix channel or email.

Other 196's:

founded 2 years ago
MODERATORS
 
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] BlueLineBae@midwest.social 31 points 2 years ago (4 children)

I really don't get this. Cereal is very expensive right now, at least here in the Midwest it is. I've seen small boxes upwards of $9. I'll admit that I don't eat cereal all that much these days, but I like it occasionally and when I went to pickup my favorite box, I decided it wasn't worth it. What cash strapped family is eating boxes of cereal for dinner when they could be eating much cheaper and filling foods like beans and rice? Heck, a case of ramen noodles is cheaper than cereal. Or maybe my area is the expensive cereal zone 🤷

[–] Taniwha420@lemmy.world 15 points 2 years ago

That was my first response: who has the money for cereal in this economy? I tell you what, Mr. Kellogg, if it's breakfast for dinner it's going to be toast or porridge. I'm certainly not overpaying for glorified dried, smashed frozen corn.

[–] gyrfalcon@beehaw.org 8 points 2 years ago

This is the second post about crazy expensive cereal today and I'm debating arbitraging cereal near me cuz I'm paying like $1.70 for a 14 ounce box of store brand Cheerios

[–] FakeGreekGirl@lemmy.blahaj.zone 6 points 2 years ago

Where I am, the big cereal brands (Kelloggs, Post, General Mills) tend to go for $6-7 a box, and the bargain brands are like half that at most. I agree, rice and beans would work better if you were being frugal. Or eggs; eggs were real expensive for a bit, but they're back down to $2 a dozen.

[–] Cypher@lemmy.world 2 points 2 years ago

What kind of cereals are you looking at?

I buy oats (for porridge) and wheatbix and they're less than half the price of any of the sugar overloaded cereals.