this post was submitted on 27 Jan 2024
253 points (98.8% liked)
Asklemmy
43810 readers
1 users here now
A loosely moderated place to ask open-ended questions
Search asklemmy ๐
If your post meets the following criteria, it's welcome here!
- Open-ended question
- Not offensive: at this point, we do not have the bandwidth to moderate overtly political discussions. Assume best intent and be excellent to each other.
- Not regarding using or support for Lemmy: context, see the list of support communities and tools for finding communities below
- Not ad nauseam inducing: please make sure it is a question that would be new to most members
- An actual topic of discussion
Looking for support?
Looking for a community?
- Lemmyverse: community search
- sub.rehab: maps old subreddits to fediverse options, marks official as such
- !lemmy411@lemmy.ca: a community for finding communities
~Icon~ ~by~ ~@Double_A@discuss.tchncs.de~
founded 6 years ago
MODERATORS
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
view the rest of the comments
All your basic staples: salt, flour, oil, sugar, pasta, pasta, milk, eggs etc. There's literally nothing to do better or worse, so for god's sake don't pay for the label. Fancy olive oil is nicer, and fancy butter for actually putting on bread is nice too - but for cooking, cheap the hell out.
Get your spices from an Indian / Asian / etc grocer - you can get a huge bag for the price of a tiny supermarket jar, and because they have so much turnover, they'll be plenty fresh.
Store-brand laundry detergent and dishwasher tablets work just fine for me (and dear god you can save a lot on those).
It depends. Cheap salt is just fine. And flour, unless you're into baking. But some things can make a difference and you don't necessarily have to pay a lot more for it.
Pasta, for example. Bronze cut pasta absorbs sauce a lot better than "normal" pasta. It looks dull, rough, and pale as opposed to shiny and smooth. It usually only costs a buck or two more. I find it's a big step up taste and texture-wise.
Or butter. The ones without natural flavor taste better. Sometimes it's the store brand that doesn't have added flavor.
And eggs. Orange yolks are way better than the pale yellow ones. But those you do have to shell out for.
Eggs isn't true. The only thing you're buying is for sound of mind for ethically raised chickens and the orange color of the yolk specifically for things where you need that nice orange color.
Nutrients aren't statistically significant. Taste has no difference. Especially if you aren't eating them plain.
https://m.youtube.com/watch?v=0YY7K7Xa5rE&start=930
Agree no difference as an ingredient in some baked dish.
But if you are eating the egg by itself or as the primary item, there is definitely a difference in taste. Not a revolutionary change your life difference, but still a difference.
In my experience the difference is pretty small amongst the options in the grocery store, but fairly noticable for eggs I get from the farmers market.